Immuunsusest üldiselt

Allikas: www.preventdisease.com

Meie immuunsüsteem on pidevalt valvel, et reageerida võõrastele ainetele, nn. antigeenidele. Antigeenid on molekulid (sh kemikaalid, ravimid), viirused, bakterid, õietolm jt ained, mille  meie organismi immuunsüsteem tuvastab kui „võõra“ ja millega kokkupuude kutsub esile antikehade moodustumise ning lümfotsüütide aktiivseks muutumise. Korralikult funktsioneeriv immuunsüsteem määratleb kõigepealt antigeeni ja seejärel üritab seda lammutada. Organismil on mitmeid erinevaid kaitsemehhanisme, mis moodustavad esmase kaitseliini. Nendeks on nahk, maohape (tugev hape neutraliseerib vähemalt osa antigeene), limaskestad, mandlid, adenoidid, kehavedelikud, mis võõraineid kehast väljatuvad (näiteks pisarad, ninasekreet), köhimine. Immuunsüsteemi osadeks on harknääre, lümfisõlmed mitmel pool kehas, luuüdi, erinevat tüüpi valgeverelibled jm. Mõnikord tekib antigeeni immuunvastusena põletik. Näiteks kui nina limaskest on kinni püüdnud viiruse, tekib selles suurenenud verevoolu tõttu turse  ning hakkab eralduma lima. Turse aitab antigeeni paremini isoleerida, lima seda organismist väljutada. Nakatunud rakud vabastavad teatud aineid – eikosanoide ja tsütokiine, immuunsüsteemi signaalmolekule, mis vahendavad rakkude vahel infot ning organiseerivad immuunvastust. Osa eikosanoide kutsuvad koes esile temperatuuri tõusu ja veresoonte laienemise (tekitavad turse) ning teised „meelitavad“ kohale fagotsüüdid (vere valgelibled: neutrofiilid, makrofaagid, õgirakud (mast cells), dendriitrakud). Näiteks kuuluvad eikosanoidide alla prostaglandiinid, tromboksaanid, leukotrieenid. Nad on ka ühtlasi kesknärvisüsteemi „käskjalad“. Eikosanoide saame me oomega-3- (kalaõli!) ning oomega -6- rasvhapetest.
 
Tsütokiinide (valgud, peptiidid, glükoproteiinid) ülesanded on näiteks:
  • Interferoon kaitseb rakku viiruste eest, hävitab vähirakke, stimuleerib loomulikke tapjarakke  (natural killer cells) ja makrofaage.
  • Interleukiin-2 (IL-2) stimuleerib T-rakkude kasvu ja aktiivsust.
  • Interleukiin-12 (IL-12) stimuleerib loomulikke tapjarakke ning tugevdab rakuimmuunsust.
  • Kasvaja nekroosi faktor (tumor necrosis factor, TNF), on seotud põletikuliste protsesside (näiteks palaviku) esilekutsumisega ning on võimeline tapma kasvajarakke.
  • Transformeeriv kasvutegur beeta (transforming growth factor beta, TGF-β) on tsütokiini tüüp, mis mõjutab rakkude kasvu ja diferentseerumist.
Fagotsüütide pinnal on retseptorid (molekulid), mis tõvestavaid osakesi, näiteks baktereid, mida normaalselt kehas ei esine, ära tunnevad. Fagotsüüdid neelavad võõraks tunnistatud ning seega ohtlikud osakesed alla, kus seda hävitavad aktiveeritud hapnikuühendid (superoksiid, hüpoklorit, vesinikperoksiid, lämmastikoksiid, hüdroksüülradikaalid). Makrofaagid tavaliselt taastuvad pärast sellist protsessi, kuid neutrofiilid surevad ning moodustavad suure osa mädast. Fagotsüüdid mängivad seega olulist rolli  nii nakkustega võitlemisel kui surnud rakkude eemaldamisel kudedest. 

Immuunsust võib jagada laias laastus kaheks: kaasasündinud immuunsuseks ja omandatud immuunsuseks.


Kaasasündinud immuunsus

Kaasasündinud (innate) immuunsus ei muutu meie eluea jooksul, nakkuse korral toimib see kiiresti moodustades esmase füüsilise, keemilise ning bioloogilise kaitsebarjääri, mis reageerib patogeenidele mittespetsiifiliselt. Siiski ei anna see organismile kauakestvat kaitset.  Kaasasündinud immuunsus algab nahast ja limaskestadest (sh seedetrakt ja hingamisteed), mis kõik toimivad patogeenidevastase barjäärina. Tähtsat rolli mängib lima, mis takistab patogeenide kinnitumist. Lima sisaldab glükoproteiine ning mikroobidevastaseid peptiide (defensiine), mis võivad kahjutuks teha nii baktereid kui viirusi. Põhiliselt hõlmab kaasasündinud immuunsus järgmisi funktsioone:
  • immuunrakude suunamine nakkuskohta keemiliste signaalmolekuide - tsütokiinide abil;
  • verevalkude süsteemi (nn. komplemendi) aktiveerimine, et tuvastada baktereid, aktiveerida immuunrakke ning soodustada antikehade komplekside (antigeen koos sellele kinnitunud antikehaga) ning surnud rakkude väljutamist;
  • organites, kudedes, veres ja lümfis olevate antigeenide tuvastamine, tähistamine ja väljutamine makrofaagide  ja loomulike tapjarakkude poolt;
  • omandatud immuunsüstem aktiveerimine antigeeni tutvustamise kaudu.
Kaasasündinud immuunsus tunneb nakkuse ära nn. mustrit äratundvate retseptorite abil (pattern recognition receptors, PRR). Viimased tunnevad ära patogeenidele omaseid molekulaarseid struktuure. Need on teatud molekulid või struktuurid, mida leidub vaid prokarüootidel - lipopolüsahhariidid, lipoproteiinid ja peptidoglükaanid. Sellised molekulid kujutavad endast märklauda, mis immuunsüsteemi ohu vastu aktiveerivad. Samas pole kaasasündinud immuunsüsteem küllalt tõhus, mistõttu käivitatakse omandatud immuunsusüsteem, mis tunneb sissetungija ära ja reageerib spetsiifiliselt (immuunvastus antakse vastavalt sissetunginud antigeenile).


Omandatud immuunsus

Omandatud immuunsus jaguneb omakorda humoraalseks immuunsuseks ning rakuliseks immuunsuseks. Humoraalses immuunsuses on kesksel kohal antikehad. Rakulises immuunsuses mängivad põhirolli tsütotoksilised T-lümfotsüüdid.

Humoraalne immuunsus
Humoraalne immuunsus on suunatud kehavedelikku sattunud infektsioossete bakterite, viiruste ja suurte molekulide vastu. Pärast esmast kokkupuudet antigeeniga liiguvad osad fagotsüüdid – dendriitrakud ja makrofaagid - lümfisõlmedesse ja „tutvustavad“ seal antigeenidest lammutatud osiseid (peptiide) T- ja B-lümfotsüütidele (teatud liiki valged verelibled), millele need õpivad reageerima. Seega käituvad nad kui  vahendajad inimese kaasasündinud ja omandatud immuunsüsteemide vahel. Kui nüüd kehavedelikku ilmub antigeen, siis aktiveerib see B-lümfotsüüdid ehk B-rakud, mis hakkavad seejärel tootma antikehi immunoglobuliine (IgA, IgD, IgE, IgG ja IgM), mis on võimelised konkreetse antigeeni ära tundma, haakuma selle osakeste külge ning neid nö „märgistama“, et fagotsüütidel oleks neid kergem leida ja kahjutuks teha.
 
B-lümfotsüüdid suudavad hakata antikehi tootma vaid siis, kui neid aktiveerivad eritatavate ainete abil T-lümfotsüüdid. Selliseid T-lümfotsüüte nimetatakse abistaja T- rakkudeks (helper T-cells). Viimased aktiveerivad  mitte ainult B-lümfotsüüte, vaid ka tsütotoksilisi T-rakke. Seega hakkavad erinevad B- ja T-rakud reageerima teatud kindlatele antigeenidele. Kui infektsioonist on jagu saadud, siis järgmisel korral kutsutakse kaitsereaktsioon sama patogeeni vastu juba kiiremini esile, samuti areneb lümfotsüütidel välja võime teha vahet keha enda kudede ja antigeenide vahel. Selle tagab asjaolu, et osa aktiveeritud lümfotsüüte (efektorrakke) diferentseerub pikaealisteks mälurakkudeks. Seega esinevad perifeersetes lümfoidorganites vähemalt kolmes arengustaadiumis lümfotsüüdid: aktiveerimata ehk naiivsed rakud, efektorrakud ja mälurakud.
Dendriitrakud võivad ka lammutada või rahustada maha lümfotsüüte, kui need hakkavad reageerima peremeesorganismi  osistele (rakkudele, kudedele). See protsess on väga oluline autoiimmuunreaktsioonide ärahoidmisel.

Rakuline immuunsus
Rakuline immuunsus (cell-mediated immunity) on immuunvastus, mis hõlmab mitmeid erinevaid komponente - tsütotoksilisi T-lümfotsüüte ning erinevaid tsütokiine, makrofaage, loomulikke tapjarakke, mis kõik hoolitsevad selle eest, et reageerida sissetunginud antigeenile.

Tsütotoksilised T-rakud vabastavad aineid, mis suudavad kutsuda esile viirustega nakatunud rakkude surma.  

Regulatoorsete T-lümfotsüütide ülesandeks on immuunvastuse mahasurumine. Nad reguleerivad (harilikult vähemuse poole) plasmarakkude ja tsütotoksiliste T-rakkude ning autoreaktiivsete T-rakkude aktiivsust. Nende talitluse häirumine, ülereageerimine või lakkamine võib aga indutseerida väärimmuunvastuse kujunemist ja seetõttu seostatakse ka neid autoimmuunhaiguste väljakujunemisega.

Loomulikud tapjarakud (natural killer cells) ehk NK-rakud, mis tekivad TH1 rakkude diferentseerumisel moodustavad ligikaudu 10–15% kõikidest lümfotsüütidest. Erinevalt tsütotoksilistest T-lümfotsüütidest, ei vaja NK-rakud aktiveerumiseks antigeeni esitlemist, vaid nende aktiveerimine toimub immuunsüsteemi mitmete teiste komponentide (N: IL-12) poolt. Seetõttu on NK-rakud võimelised hoidma viirusinfektsiooni levikut kontrolli all juba enne omandatud immuunvastuse tekkimist, väiksema ulatusega infektsioonide puhul infektsiooni isegi täielikult kõrvaldama, hävitades viirusega nakatunud rakud. NK-rakud suudavad ära tunda ja hävitada ka organismi oma rakke, millel on toimunud pinnamarkerite muutused. NK-rakud on võimelised hävitama kasvajarakke ning mikroobe enne, kui need hakkavad paljunema, hoides sellega ära haiguse. NK-rakud süstivad vähirakku või mikroobi graanuli, mis põhjustab viimaste surma. NK-rakkude aktiivsus on oluliseks indikaatoriks immuunsüsteemi tugevuse hindamisel, sh näiteks vähi ja AIDS-i haigete haiguse sügavuse diagnoosimisel. Mida lähemal on NK-rakkude arv nullile, seda tõenäosem on patsiendi surm.
 
Kui immuunsüsteem ei reageeri nii nagu vaja

Mõnikord ei tööta immuunsüsteem korralikult, st immuunsüsteem võib  üle reageerida või ka ebapiisavalt reageerida, kui kohtab antigeeni. Näiteks võib see rünnata olemuselt ohutut ainet, nagu oleks see antigeen. Viimane juhtub ka siis, kui kellelgi tekib allergia toiduainete vastu, mis enamuse jaoks on täiesti ohutud (näiteks munad, pähklid jne.). Allergilisi reaktsioone põhjustavaid antigeene nimetatakse allergeenideks

Autoimmunsushaiguste puhul määratleb immuunsüsteem inimese enda koed, nagu näiteks kilpnäärme, antigeenidena (autoantigeenidena) ning hakkab neid ründama ja lammutama. Kõige tuntumad autoimmuunsushaigused on Hashimoto türeoidiit, reumatoidartriit, I tüüpi diabeet, luupus. Ka inimesed, kellel ei ole autoimmuunsushaigust, kuid kes puutuvad kokku erinevat liiki saasteainetega, toksiinidega, tarvitavad palju ravimeid, elavad suure emotsionaalse ja füüsilise stressi tingimustes ning kelle toidulaud on väga ühekülgne, seavad immuunsüsteemile suure koormuse muutes selle sissetungijatega võitlemisel vähem efektiivseks.
Immuunsüsteemi häireid (autoimmuunhaigusi, allergiaid jt) on üritatud selgitada TH1/TH2 mudeli abil, kuigi samas on seda ka ülelihtsustamise tõttu palju kritiseeritud. Sellest mudelist tulebki allpool juttu.

Nimelt jagunevad abistaja T-rakud omakorda kaheks – TH1, mis on seotud rakulise immunsusega ning TH2, mis on seotud humoraalse immuunsusega. Normaalse immuunsüsteemi puhul reageerib immuunsüsteem antigeeniga kokku puutudes kohe makrofaagide, NK-rakkude ja tsütotoksiliste T-rakkude rünnakuga. Kuna see käivitatakse TH1 rakkude abil, siis nimetatakse seda TH1 ehk rakuliseks vastuseks antigeenidele, mis on tunginud rakkudesse. Regulatoorsed T-rakud monitoorivad protsessi. Kui kaitse oli piisav ning antigeenid saavad hävitatud, siis regulatoorsed T-rakud suruvad rünnaku alla.

TH2 ehk humoraalne ehk antikehade poolt moduleeritud vastus  antakse aga mõned päevad hiljem, kui TH1 vastus jäi antigeenidega võitlemisel ebapiisvaks. Sel juhul hakkab immuunsüsteem tootama antikehi (IgG, IgM, IgA, IgE), mis märgistavad antigeene, et need siis hävitada. TH2 vastuses mängivad põhirolli B-lümfotsüüdid, eosinofiilid, õgirakud. Dominantne tsütokiin antud vastuses on IL-4, mis toodab IgG1 ja IgE, kuid surub maha IgM, IgG3, IgG2a, and IgG2b tootmist. Näiteks hakkavad B-rakud tootma IgE antikehi, mis stimuleerivad õgirakke vabastama histamiini, serotoniini  ja leukotrieene (teatud eikosanoidid), mis põhjustavad näiteks bronhide ahenemist, suurendavad soole peristaltikat ning maohappe happelisust. Nagu nimigi ütleb, puudutab TH2 vastus patogeene inimese kehavedelikes rakkudest väljaspool. 

TH1vastuses domineerivad tsütokiinid: IFN-y, vähem IL-2, IL-12,  aga ka TNF-α, TNF-β.
TH2 vastuses aga tsütokiinid: eelkõige IL-4, IL-5, aga ka  IL-6,  IL-10, IL-13.

Normaalselt talitlev immuunsüsteem omab tasakaalustatud TH1/TH2 vastust. See tähendab ühtlasi ka seda, et immuunsüsteem peaks reageerima antigeenidele ilma, et  reageeritaks organismi enda rakkudele, molekulidele või põhimõtteliselt kahjututele ainetele ehk siis tekivad ülitundlikkusreaktsioonid. Väidetavalt domineerib neil juhtudel üks või teine immuunsusvastuse tüüp.  Laias laastus võib ülitundlikkusreaktsioone jagada 4 (5)tüüpi:

Esimest tüüpi ülitundlikkus on seotud astma, allergilise riniidi (heinapalaviku), ekseemide, nõgestõve ning anafülaksiaga. Kõik need on seotud TH2 vastusega ning IgE antikehade tootmisega. Ennetamiseks ja ravimiseks kasutatakse sel puhul eelkõige kortikosteroide ja antihistamiine, et suruda maha õgirakkude ja teiste allergiaga seotud rakkude tegevus. T-rakud ei mängi seda tüüpi põletikuliste reaktsioonide puhul põhirolli. 

Tüüp 2 ja 3 ülitundlikkus on seotud autoimmuunsete antikehade tootmisega. Mõlemal juhul on T-rakud kaasosalised aidates toota autospetsiifilisi antikehi. Kahjuks ei saada T-rakkude rollist selles veel päriselt aru, kuid üldiselt arvatakse, et TH2 tsütokiinid soodustavad seda tüüpi häireid.

Tüüp 2 nimetatakse ka tsütotoksiliseks reaktsiooniks, milles vahendajat mängivad  IgM, IgG, komplementsüsteem ning rakumembraani ründavad kompleksid (membrane attack complex, MAC). Antikehad IgM ja IgG seostuvad organismi enda rakkudega, mida nad ekslikult peavad võõrasteks ning mille märgistamine viib lõpuks raku hävitamiseni. Tüüp 2 seostatakse selliste haigustega nagu autoimmuunne hemolüütiline aneemia, südamereuma, trombotsütopeenia, Gravesi tõbi, müasteenia jt.

Tüüp 3 ülitundlikkuse puhul mängivad põhirolli IgG aga ka IgM, komplementsüsteem ja neutrofiilid. Tüüp 3 puhul esineb lahustunud ning rakuseintele mittekinnitunud antigeenide liig, mis viib väikeste immuunkomplekside (antigeen-IgM antikeha komplekside) moodustumiseni, mida ei suudeta ringlusest kõrvaldada. Suuri komplekse suudavad makrofaagid kõrvaldada, kuid nad jäävad hätta väiksematega. Need väiksemad kompleksid seovad ennast väikeste veresoonte seintega ning liigestega, kus kutsuvad sageli esile põletikulise vastuse. Põletiku põhjustajateks on kompleksi külge haakunud komplemendi anafülotoksiinid C3 ja C5 (teatud glükoproteiinid), mis omakorda kutsuvad esile õgirakkude graanulitest histamiini vabastamise (viimasega on seotud näiteks ka allergilised reaktsioonid) ning immuunrakkude (antud juhul neutrofiilide, eosinofiilide, basofiilide ning makrofaagide) lüsosomaalse tegevuse. Lüsosüümid on raku organellid, mis sisaldavad orgaanilisi molekule lagundavaid ensüüme.  Viimased on suunatud siis organismi koerakkude vastu ning see viib nende hävitamiseni. Kolmanda tüübiga seostatakse selliseid haigusi nagu reumatoidartriit, luupus  jt. Reumatoidartriidi jt autoimmuunsushaiguste puhul on pakutud ühe initsieeriva tegurina välja ka keskkondlikke tegureid, milleks on näiteks seedekulglas elavate kommensaalsete bakterite (elavad meie kehas, kuid ei põhjusta otseselt haigestumist) rakuseintest pärit komponendid (näiteks enterobakterite antigeenid ning peptidoglükaan-polüsahhariidpolümeerid), mida immuunsüsteem käsitleb antigeenidena (2). Näiteks leiti ühes uurimuses, et seedekulglas asuvate (gram-negatiivsete) bakterite rakuseintest pärit lipopolüsahhariidid kutsusid esile või halvendasid laborihiirte autoimmuunset türeodiiti- (3) (viimast seostatakse küll pigem tüüp 2 ülitundlikkusreaktsioonidega).

Neljandat tüüpi ülitundlikkust, mida on nimetatud ka hilinenud ülitundlikkuseks, põhjustavad ülestimuleeritud immuunrakud, tavaliselt loomulikud tapjarakud, T-rakud ja makrofaagid ning mis päädib kroonilise põletiku ning tsütokiinide väljalaskega. Antikehad ei mängi selles erilist rolli, küll aga T-rakud, kuna nad reageerivad stiimulile ise ning aktiveerivad TH1 tsütokiinide abil teisi rakke, eriti just makrofaage. Antud ülitundlikkust põhjustab seega TH1 süsteemi ülereageerimine autoantigeenide vastu. Interferoon gamma (IFN-γ) on selle tüübi juures põhiline tsütokiin. See vähendab IgG ja IgE tootmist ning suurendab IgM eraldumist.
 
I tüüpi diabeet, hulgiskleroos ning doonororgani krooniline äratõukereaktsioon arvatakse seostuvat antud tüüpi ülitundlikkusreaktsioonidega. Lisaks eelnevatele esineb ka teisi rakulisi ülitundlikkusreaktsioone. Kahjuks ei mõisteta lõpuni paljude autoimmuunsushaiguste immunoloogilist mehhanismi ning see on kindlasti palju keerulisem, kui lihtsalt TH1 või TH2 vastuse domineerimine. Näiteks reumatoidartriidi patoloogias on kaasatud mõlemad - nii antikehad kui immuunrakud.


Tulles jällegi tagasi TH1/TH2 mudeli juurde, mis - nagu eelpool kirjeldatud – peaks ideaalsel juhul olema taskaalustatud ning ühe poole - TH1 või TH2 – domineerimist immuunvastuses peetakse mitmete krooniliste haiguste ning enamuse autoimmuunhaiguste põhjustajaks. Graves’i tõve ja Sjögreni puhul arvatakse domineerivat TH2 vastus (4)(5), ning Hashimoto tõve (6), psoriaasi (7), I tüüpi diabeedi (8) ning reumatoidartriidi puhul (9) TH1 vastus. Lisaks arvatakse TH1 dominantsed olevat veel Alzheimeri tõbi, hulgiskleroos ning Lyme’i tõvest indutseeritud põletik (10). Samas sai juba eespool märkida, et reuma ja võib-olla veel mõne teise (kui mitte enamuse?) puhul oleks see ilmselgelt liigne lihtsustus. Tihti on ka erinevad allikad üksteisega vastuolus. Näiteks võib leida ka, et Sjögren ning Grave’i tõbi on liigitatud kui TH1 dominantsed (11). Samuti ei haaku see sugugi ülitundlikkusreaktsioonide tüpaažiga. Viimase järgi on ju 1.-3. tüüpi reaktsioonid kõik TH2 dominantsed ning ainult tüüp 4 TH1 dominantne. Ka on välja pakutud, et inimese tsütokiinsed reaktsioonid kulgevad harva üksteist välistavat TH1 või siis TH2 rada pidi ning mitmed haigused, mida on klassifitseeritud kui TH1 või TH2 dominantsena, kukuvad tegelikult läbi vastamaks neile TH1 või TH2 rajale püstitatud kriteeriumitele. Eksperimendid on näidanud, et isegi näiteks rakusisese glutatiooni vähenemine võib organismi domineeriva TH1 vastuse lülitada ümber TH2 domineerivaks. Ka on leitud, et mitmed toidud, toidulisandid ning hormoonid mõjutavad mõõdetavalt TH1/TH2 tasakaalu. Näiteks taimsed steroolid/steroliinid, melatoniin, probiootikud, progesteroon ning mineraalsed tsink ja seleen. Samuti suudavad pika ahelaga oomega-3-rasvhapped EPA (eikosapentaeenhape) ja DHA (dokosaheksaeenhape) märgatavalt vähendada mitmesuguseid põletikulisi reaktsioone ning autoimmuunseid seisundeid ilma erilise mõjuta TH1/TH2 tasakaalule. (12) 

Kuigi tundub, et TH1/TH2 teema vajab veel mitmeid edasisi uuringuid ning ennatlik oleks teha olemasoleva info põhjal lõplikke järeldusi, tooksin siiski välja toiduained/-lisandid, mida erinevatel terviselehekülgedel seoses mõjuga TH1/TH2 tasakaalule välja pakutakse. Enamasti langevad need soovitused ka omavahel kokku, kuigi mitte iga taime puhul ning sageli pole konkreetse taime kohta leida ka mingit vähegi viisakat tõestusmaterjali.

Kandev idee TH1/TH2 mudeliga seoses (kui sellesse uskuda), oleks vältida toidulisandeid, mis stimuleerivad TH2 vastust, kui inimesel nii ehk nii domineerib TH2 vastus ning tarbida just neid toidulisandeid, mis aitavad stimuleerida TH1. Ja vastupidi. 

TH1 immuunvastust arvatakse stimuleerivat:
Ashwaganda, echinacea (punane päevakübar), astragalus (hundihammas), lagritsajuur, maitake seen, panax ginseng (ženn-ženn), beeta glükaan (beta glucan), klorella, viinamarjaseemne ekstrakt.

TH2 immuunvastust arvatakse stimuleerivat:
Resveratrool, püknogenool, kurkumiin, genistein, kvertsetiin (quercetin), roheline tee, kofeiin.
 
Kuna aga esineb küllalt palju segadust määratlemaks immuunvastuse domineerivat tüüpi erinevate autoimmuunsushaiguste puhul, siis  muutab see eelnevad soovitused küllalt kahtlaseks. Samuti esineb segadust ka taimede enda TH1/TH2 toime määratlemisel (13). Alles mõnda aega tagasi arvati, et kurkumiin ja resveratrool stimuleerivad vaid TH2 vastust ning on seetõttu ebasobivad TH2 dominantsetele inimestele, kuid hiljem on uurimused näidanud, et mõlemad võivad aidata nii TH1 kui TH2 domineeriva seisundi korral aidates reguleerida hoopiski regulatoorsete T-rakkude ning TH17 rakkude tasakaalu (14)(15)(16).

Viimase asjaolu tõttu tundub autoimmuunsete haiguste korral kuldse keskteena tarbida nn. immunomoduleerivaid (TH1/TH2 tasakaalustavaid) toidulisandeid või toiduaineid, mis sisaldavad:
Probiootikuid
Vitamiin A
Vitamiin E
Ternespiima (colostrum)

Regulatoorsete T-rakkude tootmiseks soovitatakse kasutada:
Vitamiin D (omandaad saab loomulikult ka päevitades), kalaõl ja krillõli (EPA; DHA). Ka beeta glükaani ja kvertsetiini puhul räägitakse pigem immuunomoduleerivast toimest. 

Muud kasutatud allikad 





http://vitalitymagazine.com/article/my-top-10-immune-boosting-supplements 

Kommentaare ei ole: